|||

Jaką pracę podjąć? Osobowość czy temperament bardziej motywuje lub ogranicza w samorealizacji?

Ostatnie 2 dekady to czas dużej popularyzacji psychologii. Dziś w każdym magazynie, czy portalu internetowym ważne miejsce zajmuje dział zajmujący się zagadnieniami związanymi z psychologią. Częstym obszarem, który jest poddawany opisom oraz interpretacjom jest osobowość i temperament.

Zdarza się, że te dwa terminy są używane zamiennie. To błąd, jednak dla większości ludzi nie do wykrycia, ponieważ do rozumienia różnic potrzebna jest wiedza psychologiczna.

 
Czym się różni temperament od osobowości?
 

Dla lepszego zrozumienia różnic, rozważmy uwarunkowania temperamentu i osobowości, które mają wpływ na życie przeciętnego człowieka.

Osobowość kształtuje się w wyniku jednoczesnego oddziaływania czterech czynników związanych z:

 • inteligencją,
 • charakterem,
 • temperamentem,
 • cechami ciała.

Uważa się, że osobowość jest raczej stała i ma duży wpływ na to w jaki sposób człowiek adaptuje się do otoczenia oraz jakie z reguły prezentuje zachowania.  

Temperament jest bardziej stabilną konstrukcją psychiczną, ponieważ jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie i kontrolowany oraz regulowany przez środkowy układ nerwowy. Np. Pawłow uważał, że już w niemowlęctwie można zauważyć temperament, który pozostaje niezmienny przez resztę życia. Odpowiedzialne za to są siły pobudzenia oraz hamowania, występujące na różnych poziomach u różnych ludzi.  

Powstaje pytanie – czy osobowość, a może temperament bardziej motywuje lub ogranicza w samorealizacji?

 

Co z nich ma większy wpływ na decyzje i zachowania człowieka trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, ponieważ to złożone kwestie.

Konstrukcja psychiczna człowieka jest skomplikowana i do tego dochodzą okoliczności bieżące, mające wpływ na jego funkcjonowanie. Osobowość kształtuje się w dużej mierze pod wpływem środowiska, ludzi uznawanych za autorytet oraz życiowych zdarzeń.

W tym ujęciu osobowość jest bardziej elastyczna od temperamentu. Można ją zatem zmienić w pewnym stopniu bardziej lub mniej świadomie, w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Jednocześnie pewne typy osobowości są bardziej podatne na określone zaburzenia jak np.: depresję, izolację społeczną, lękowość, bezsenność. Temperament zaś, jest kluczowy w reakcjach człowieka na zdarzenie, ich siłę i długości ich trwania.

 

Preferencje zachowań są w dużej mierze zależne od temperamentu, a ukształtowana osobowość ma w tym także duży udział.

Nie jest możliwe, by rozstrzygnąć co jest najważniejsze w życiu każdego człowieka, ponieważ zawsze w procesie decyzyjnym bierze też udział samoświadomość. Jej poziom oraz system wartości będą rozstrzygające w bieżących oraz długoterminowych działaniach. 

 
Czy można określić czym kto powinien się zajmować ze względu na swoje cechy?
Tak, ale…

 

Są narzędzia psychometryczne przy użyciu, których możemy zbadać predyspozycje zawodowe i wówczas dowiemy się takiego rodzaju zadania są dla nas naturalne, do których mamy talenty. Możemy także zbadać w jakim środowisku pracy będziemy czuć się najlepiej, jaka dynamika pracy jest dla nas sprzyjająca. 

 

Korzystając z narzędzia PRISM Brain Mapping możemy dla danej osoby dokładnie określić optymalne miejsce pracy, czyli: 

 • rodzaje preferowanych zadań, 
 • sposób ich wykonania, 
 • szybkość wykonywania pracy i oczekiwania z tym związane, 
 • poziom oczekiwanej swobody i wpływu, 
 • motywatory i bariery w efektywnej pracy.
 
Mając już wyniki badania PRISM możemy pójść o krok dalej w rozpoznaniu zawodu dla siebie

 

Technologia dziś jest poziomie, który daje odpowiedzi na pytania, na które kilka lat temu byśmy nie uzyskali informacji łatwo i szybko. Mając zrobione badanie PRISM Brain Mapping możemy wygenerować dodatkowy raport, który jest generowany na podstawie udzielonych odpowiedzi. Możemy otrzymać raport, zestawienie zawodów, które wymagają takich predyspozycji zawodowych oraz zachowań, jakie my mamy!

To bardzo dokładne zestawienie, które obejmuje opis każdego z zawodów, lącznie z potrzebnymi kwalifikacjami.

 
Czy PRISM uwzględnia wiedzę o temperamencie i osobowości?
TAK

 

PRISM Brain Mapping to narzędzie zbudowane na bazie wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez psychologów i neurologów. Badania zostały przełożone na narzędzie dedykowane do planowania i rozwoju kariery, a jego skuteczność jest na celującym poziomie.

To rzetelne narzędzie, które pokazuje w praktyczny sposób nasze funkcjonowanie w obszarze zawodowym ze względu na indywidualne cechy temperamentalne i osobowe.

 

PRISM bazuje na nauce, a nie pop-nauce. Dlatego właśnie jest wiarygodnym i niezwykle użytecznym narzędziem do wykorzystania w rozwoju własnej kariery. Jest także wykorzystywany w organizacjach na różnych etapach współpracy i w zależności od potrzeb m.in.:

 • rekrutacja menedżerów i ekspertów,
 • budowanie zespołów,
 • diagnostyka zespołów,
 • ocena 360 stopni,
 • rozwój ścieżek kariery poszczególnych pracowników.
 
Jaką pracę podjąć?
Osobowość czy temperament bardziej motywuje lub ogranicza w samorealizacji? 

 

Twoje cechy osobowości i temperamentu stanowią o tym jaką masz postawę życiową i wobec pracy, a także jaki sposób pracy preferujesz.

Co konkretnie będzie Ci sprawiało satysfakcję w pracy?

 • To co lubisz robić, Twoje zainteresowania są najlepszym punktem wyjścia do określenia swojej wymarzonej pracy.
 • Zweryfikuj także swoje kwalifikacje i doświadczenie. Sprawdź jak i w jakim zakresie możesz/chcesz z nich skorzystać w dalszej drodze zawodowej.
 • Określ swoje potrzeby oraz wartości, by trafniej określić swoje docelowe miejsce pracy.
 • Określ z góry to co Ci szkodzi i Cię obciąża, by eliminować oferty pracy, które zawierają te elementy.
 • Znaj swoją motywację. Wiedz dlaczego i po co chcesz zmiany pracy. Jakie potrzeby sobie zapewnisz w ten sposób?
 
Co dalej?

Określ cel zawodowy. Konkretny cel zgodny ze SMART! Zaplanuj działania. Realizuj je i bądź elastyczna/y oraz proaktywna/y! 

 
Pamiętaj!

Jeśli nie widzisz dobrych efektów swoich działań, nie powtarzaj ich w nadziei, że wreszcie się coś zmieni. To informacja dla Ciebie, że Ty musisz coś zmienić w swoich działaniach, by były skuteczne!

Co masz zmienić?

Zweryfikuj dokładnie dotychczasowe działania i namierz problem.  

 
Nie wiesz co i jak zrobić?

Napisz do mnie. Pomogę Ci.

Od 16 lat pracuję w obszarze związanym z rozwojem zawodowym i rekrutacją. Byłam w każdej możliwej roli i pomogłam setkom osób zdobyć wymarzoną pracę. Uczę rekruterów sztuki rekrutacji i selekcji pracowników.

Jeśli chcesz skorzystać z mojej wiedzy, pisz/dzwoń śmiało 😉

Podobne Posty

Komentarze 2

 1. Aniu,
  Dziękuję za ten artykuł, bo w zawodowym biegu nie zawsze zastanawiamy się nad tym, co nas kształtuje.
  Brak zatrzymania się i uświadomienia sobie, co dla nas jest ważne „rodzaje preferowanych zadań,
  sposób ich wykonania, szybkość wykonywania pracy i oczekiwania z tym związane, poziom oczekiwanej swobody i wpływu, motywatory i bariery w efektywnej pracy” może powodować to, że zawodowe działania podejmowane są na ślepo, bez własnej wizji przyszłości.

  1. Mirku,
   bardzo dziękuję za Twój wnikliwy komentarz.
   Podejmowanie działań bez przemyślenia ich w kontekście naszych potrzeb, wartości i predyspozycji jest najczęściej drogą do wypalenia zawodowego. Mimo, a może właśnie przez to, że żyjemy w dynamicznym świecie, potrzebujemy się świadomie zatrzymywać oraz odpowiadać sobie szczerze na kluczowe pytania dot. naszego życia i pracy.

   Serdeczności,
   Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *