Motywacja do zmiany

Chcesz zmienić pracę, zastanawiasz się gdzie wysłać CV, klikasz kolejne oferty i sprawdzasz możliwości dla siebie. Szukasz!

Pytanie. Co sprawia, że szukasz pracy? Jaką masz motywację do jej zmiany?

Na czym Ci zależy w obecnej sytuacji?

 

Co leży u podstaw Twojej decyzji o innym miejscu pracy?

 

…Czy to ważne w ogóle, żeby znać odpowiedzi na te pytania?

Uważam, że bardzo ważne. Należy wiedzieć czego się chce i dlaczego!

 

I. Czy zależy Ci na tym, by być jak najdalej obecnego miejsca zatrudnienia?

II. Czy chcesz być gdzieś indziej, ponieważ zależy Ci na rozwoju własnym, na nowych wyzwaniach, na ułatwieniu sobie życia poprzez np. krótszy i łatwiejszy dojazd do pracy.

 

Te dwa pytania mają na celu pokazanie jakiego rodzaju motywacja do zmiany Tobą kieruje.

 

Czy Twoja motywacja jest OD, czy DO?

 

Co to znaczy??

Czy chcesz zmiany dlatego, że masz dość obecnego miejsca pracy i jedyne na czym Ci zależy, to po prostu uciec stamtąd?

Czy masz plany zawodowe i życiowe, które możesz zrealizować dzięki zmianie, o której myślisz?

To w jaki sposób myślimy o swoich kolejnych krokach jest kluczowe dla powodzenia naszego zamierzenia.

 

Motywacja OD jest motywacją negatywną, bo źródło ma w lęku i obawach dot. pozostania w obecnej sytuacji. Negatywna motywacja może być skuteczna, jednak na dosyć krótko. Nie napędza do działania w pozytywny sposób, więc działamy często pobudzeni przez złość i nie wspierające emocje. Skoro sami siebie nie wspieramy w dążeniu do celu, to istnieje ryzyko, że szybko z tego celu zrezygnujemy lub zadowolimy się czymkolwiek, kiedy zmęczy nas brnięcie do niego. Kierując się motywacją negatywną, trudno oczekiwać od samych siebie, kreatywnych rozwiązań i wiary w powodzenie naszego przedsięwzięcia. 

 

Przeciwległy biegun motywacji OD, to motywacja DO.

 

Motywacja DO wynika z potrzeby osiągania i powoduje przez to pozytywne skojarzenia. Dzięki niej mamy chęć do faktycznego robienia czegoś w sposób konstruktywny i chcemy takiej zmiany, widząc cel jako szansę. Wizja celu jako sukcesu, jest sama w sobie motywująca. Jest dopingująca do działania. Jeśli widzimy na horyzoncie naszego pragnienia rezultat oraz wszystko co się z nim wiąże i jawi się nam bardzo dobra perspektywa, to czujemy się uskrzydleni. Będąc mentalnie blisko osiągniętego celu, będziemy mieć bardzo silną motywację, która będzie trwać tyle czasu ile potrzeba do realizacji sukcesu. Zdecydowanie łatwiej jest pracować na rzecz czegoś co się stanie, bo wierząc, że tak będzie jesteśmy spokojniejsi i nie zrażamy się przeciwnościami. Ewentualne trudności traktujemy jako przejściowe i szybko je niwelujemy.

Obrazując te dwa rodzaje motywacji posłużę się przykładem sportowca, który bierze udział w zawodach i widzi się na podium zanim jeszcze wystartuje. Mając w swojej głowie wyobrażenie, że  jest dekorowany medalem, sportowiec da z siebie wszystko, bo wie, że to jest jego czas i musi wykorzystać go maksymalnie. Takie podejście z kolei spowoduje duże prawdopodobieństwo wygranej.

Warto wziąć tę lekcję ze świata sportu i szukając pracy, być jak sportowiec na mistrzostwach świata. 

 

Co zrobić zatem?

 

Wykorzystaj dobrze swoje zasoby i kieruj się wizją sukcesu. Wówczas kolejne kroki w procesie szukania pracy będą dla Ciebie jak „bułka z bananem” dla skoczka narciarskiego i wymarzona praca stanie się Twoją rzeczywistością. 

Sformułuj cel jako pozytywny, a nie negatywny. Przykład: Będę pracować w miejscu, w którym będę się realizować i mieć dzięki temu satysfakcję z tego co robię.

Motywacja DO ułatwi Ci realizację celu. Trzymaj się jej!

 

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *