Wyjątkowe CV
Ostatnio w większości rozmów z klientami w kontekście pracy nad ich przyszłością zawodową, dosyć często pojawia się temat CV.
Co ciekawe ten temat jest poruszany zarówno przez osoby wchodzące dopiero na rynek pracy, jak i przez te, które mają za sobą długi staż.
Zwykle CV wybrzmiewa w momencie gdy mówimy o podjęciu działań kierunkujących do rozpoczęcia nowej pracy. I zwykle też jest tak, że dosyć szybko jest podejmowana decyzja o wysłaniu CV po tym, jak do głowy przyjdzie myśl o zmianie pracy.
Pytanie brzmi. Jak taki sposób postępowania wspiera osiągnięcie celu, czyli zwykle zatrudnienia w miejscu, które daje możliwości realizacji i dobrych pieniędzy?
Odpowiedzi mogą być dwie.
- Jeśli ktoś chce zmienić pracę wyłącznie ze względów finansowych i jest przekonany do tego, że chce kontynuować dotychczasową ścieżkę, to wszystko w porządku. Jeśli obecny pracodawca nie jest w stanie zaoferować wyższego wynagrodzenia, a Tobie na nim zależy, to zmiana organizacji jest słuszną decyzją. Wówczas wystarczy rozejrzeć się wsród obecnej konkurencji, sprawdzić gaże i postarać się umówić na rozmowę kwalifikacyjną.
2. Jeśli motywacja do zmiany pracy płynie z innego źródła, to szczerze odradzam takie postępowanie jak wyżej.
Dlaczego??
Cel, który sobie obierasz powinien być adekwatny do źródła problemu. Powinien odpowiadać na Twoje konkretne potrzeby. Żeby tak się faktycznie stało potrzebujesz ustalić, co tak naprawdę Ci przeszkadza w obecnym miejscu pracy. To wcale nie musi być oczywiste wbrew pozorom.
Zobacz, że źródeł niezadowolenia z posady może mnóstwo i wcale nie tak często chodzi o pieniądze. Bodźcem do zmiany tak naprawdę może być każdy element pracy, który przeszkadza. Wiele razy to jest jednak ignorowane na rzecz tego co łatwo określić od razu, czyli pieniędzy. Zdecydowanie łatwiej nawet samemu sobie zracjonalizować sytuację, jeśli się uzna, że poziom wynagrodzenia jest nieakceptowalny. Usprawiedliwienie błyskawiczne i do tego zyskuje bardzo szybko uznanie innych.
Co wtedy się dzieje?
Człowiek zaczyna szukać pracy niemal „z marszu”. Bez dogłębnej analizy obecnej sytuacji, bez poświęcenia czasu na refleksję, na wyciągnięcie właściwych wniosków zaczyna odświeżać CV.
Kolejny krok to wysyłka CV i odpowiedzi na ogłoszenia o pracę.
Ta machina wprawiona w ruch, dosyć szybko przynosi efekt w postaci zmiany pracy.
Rekruterzy wyczekują na specjalistów, jak kania dżdżu, więc jeśli ktoś z dużym doświadczeniem przesyła aplikację, jest natychmiast zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną.
Specjalista na rozmowie zwykle wypada dobrze, bo zna się na dobrze na temacie i to wielowymiarowo. Lata praktyki są ogromnie wartościowe i pełnią funkcję Jokera w „grze o pracę”.
Potem pozostaje tylko ustalić warunki zatrudnienia i jeśli są dobre, to MASZ TĘ PRACĘ.
Brawo! Tylko,…
czy o to Ci chodziło?
Jeśli prawdziwy powód zmiany pracy związany jest z innymi obszarami niż PLN, a Ty to zignorowałeś to możesz być pewien, że po kilku miesiącach będziesz znowu niezadowolony!
Być może szybciej spłacisz kredyt, pojedziesz na droższe wakacje, pochwalisz się znajomym nowym samochodem. Rezultat nowej pracy będzie miał wyłącznie charakter zewnętrzny.
A co z aspektem wewnętrznym? Co z głosem wewnątrz mówiącym Ci o braku spełnienia, o zmęczeniu udawaniem, że lubisz swoją pracę, o frustracji z nie wykorzystania swojego potencjału?
Czym innym jest zadowolenie z gaży, a zdecydowanie czymś innym zadowolenie z tego co się robi.
Dobrze się na czymś znać, a spełniać się w tym, to jak wiesz dwa bieguny.
Co zrobić w takim razie?
- Przede wszystkim nie podejmuj działań pod wpływem chwili, tylko daj sobie czas na zagłębienie się w swoje potrzeby życiowe i zawodowe.
- Sprawdź jak możesz połączyć ich zaspokojenie.
- Zobacz (na ile możesz bez emocji) jak wygląda Twoja obecna sytuacja wg pow. kryteriów.
- Zweryfikuj czy i na ile zaspokajasz teraz swoje pragnienia, także te wewnętrzne i dot. realizacji swojego potencjału.
- Przeanalizuj jak obecnie wykorzystujesz swoje talenty, czy uwzględniasz je w swojej ścieżce kariery.
- Wyobraź sobie siebie za 5 lat i spróbuj dokładnie rozpoznać różne elementy Twojego życia i pracy w tej przyszłości.
- Zbadaj, czy zatroszczyłeś się o siebie, czy zagospodarowałeś właściwie swoje predyspozycje i wykorzystujesz je w pracy zawodowej.
- Jak się czujesz i czy jesteś zadowolony z życia jakie prowadzisz wg tego scenariusza za 5 lat?
- Daj sobie przestrzeń i pozwól sobie na zgłębienie tego co naprawdę dla Ciebie w życiu jest ważne. Dopiero potem określ jak Twoja dalsza ścieżka kariery ma biec dalej.
Szans nieskończonych korekt drogi zawodowej nie będziesz miał (czas jest nieubłagany), więc wesprzyj własne decyzje poprzedzając je autentyczną rozmową z samym sobą.
Czego ja naprawdę chcę??
Na końcu napisz CV, będące odzwierciedleniem Twoich kompetencji w kontekście wytyczonej dalszej drogi zawodowej, będącej w zgodzie z Twoim wymarzonym życiem osobistym.